آنکیلوزان اسپوندیلیت


یک اختلال مادرزادی التهابی است که باعث التهاب ستون فقرات و مفاصل ساکروایلیاک (مفاصل لگن ) می شود. با گذشت زمان مفاصل آسیب دیده از مهره ستون فقرات با هم جوش می خورند.

جزئیات بیماری آنکیلوزان اسپوندیلیت


آنکیلوزان به معنای سفت و سخت است. اسپوندیلیت اشاره به التهاب ستون فقرات دارد.

آنکیلوcان اسپوندیلیت : یک اختلال  مادرزادی التهابی است که باعث التهاب ستون فقرات و مفاصل ساکروایلیاک (مفاصل لگن ) می شود. با گذشت زمان مفاصل آسیب دیده از مهره ستون فقرات با هم جوش می خورند. این اختلال در تمام طول عمر طول می کشد و عمدتا در مردان پیشرفت می کند.

درد و سفتی در ارتباط با اکثریت موارد اختلالات التهابی توسط آماس (ethesitis) ایجاد می شود . ( التهاب ناحیه ای که در آن رباط ها و عضلات به استخوان متصل می شوند )

آنکیلوزان اسپوندیلیت مجموعه ای از شرایط مرتبط به ورم مفاصل به نام اسپوندیلوآرتروپاتی منفی (اختلال مفاصل ستون فقرات ) می باشد.  عبارت منفی seronegative  نشان دهنده این می باشد که در افراد با این وضعیت فاکتور روماتوئید منفی می باشد.

ممکن است آنکیلوزان اسپوندیلیت درافرادی با تمامی سنین ، نژآد وگروه های قومی و جنسیتی ایجاد شود .

با این حال این وضعیت عمدتا  در مردان جوان بین سنین 16-35 سال  ایجاد می شود . این حالت در زنان، در آن هایی که علائم و نشانه ها خفیف، و شناسایی آن مشکل می باشد کمتر شایع است.

درصد کمی از مواردAS   (حدود 5%) در آغاز دوران کودکی ایجاد می شود. اغلب زمانی که این عارضه در کودکان ایجاد می شود از  باسن ، زانو ، پایین پاشنه و یا انگشتان بزرگ شروع می شود  که بعد ها به ستون فقرات پیشرفت می کند.

در حال حاضر ژن آنکیلوزان اسپوندیلیت 8%سفید پوستان سالم و حدود 2-3% در جمعیت آفریقایی –آمریکایی می باشد.  از این رو به احتمال زیاد این عارضه درسفید پوستان 3 برابر بیشتر از آفریقایی – آمریکایی ها ایجاد می شود.

عوامل  خطر مرتبط با آنکیلوزان اسپوندیلیت عبارتند از :

به طور معمول این اختلال در نوجوانان و یا  افرادی که در اوایل بزرگسالی خود می باشند، ایجاد می شود.

احتمالا  مردان بیشتر از زنان به AS مبتلا می شوند.

مطالعات نشان می دهد که این اختلال دارای شروع ژنتیکی می باشد. در حال حاضر یک نشانه ژنتیکی در اکثر افرادی که دچار آنکیلوزان اسپوندیلیت به عنوان HAL-B27  شناخته شده است. با این حال درصد بالایی از افراد (حدود 80%) که تست HAL-B27 برای آنها مثبت است، هرگز دچار این عارضه نشده اند.

توجه به این موضوع که داشتن یک عامل خطر به معنی مبتلا شدن (درگیر شدن ) به این عارضه نمی باشد، اهمیت دارد. داشتن یک عامل خطر شانس مبتلا شدن به این عارضه را در مقایسه با افرادی که این عامل خطر را ندارند، افزایش می دهد. تعدادی از عوامل خطر از دیگر عوامل مهم تر می باشند.

همچنین عدم وجود عامل خطر به این معنی نمی باشد که این فرد  دچار این عارضه نخواهد شد. مشورت با پزشکان در مورد اثرات عوامل خطر همواره مهم می باشد.
در حال حاضر علت زمینه ای در  ارتباط با آنکیلوزان اسپوندیلیت شناخته نشده است.

مطالعات نشان می دهد که این اختلال دارای شروع ژنتیکی می باشد. در حال حاضر یک نشانه ژنتیکی در اکثر افرادی که دچار آنکیلوزان اسپوندیلیت به عنوان HAL-B27  شناخته شده است. با این حال درصد بالایی از افراد (حدود 80%) که تست HAL-B27 برای آنها مثبت است ، هرگز دچار این عارضه نشده اند.مقالات مرتبط با آنکیلوزان اسپوندیلیتآکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.